  • KHAU-17A18-120
KHAU-17A18-120
advertisement
Manufacturer No:
KHAU-17A18-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KHAU-17A18-120
Package:
Datasheet:
KHAU-17A18-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KHAU-17A18-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Coil Resistance
    3.9kOhm
  • Operate Time
    13ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    11mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Power Consumption
    1.35W
  • Coil Power
    1.35W
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    32.5mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    44.990693g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    KHA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    21.8mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
  • Contact Resistance
    200mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V