  • KKU1031S28
KKU1031S28
advertisement
Manufacturer No:
KKU1031S28
HK JDW NO:
639-KKU1031S28
Package:
Datasheet:
KKU1031S28
Description:
POT 10K OHM 2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KKU1031S28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    KK
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
    314°
  • Size - Body
    Round - 1.120Dia x 0.536 H 28.45mmx13.61mm
  • Number of Gangs
    2
  • Diameter
    28.4mm
  • Length
    28.8mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm