  • KMC68EN360RC33L
KMC68EN360RC33L
advertisement
Manufacturer No:
KMC68EN360RC33L
HK JDW NO:
318-KMC68EN360RC33L
Package:
Datasheet:
Description:
2.54mm Microprocessor 241-Pin 33MHz 5V
Purchasing and Inquiry
KMC68EN360RC33L Overview
uPs/uCs/Peripheral ICs are a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN. To date, there have been 241 terminations. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. 33MHz is the frequency of the CPU. You can refer to the datasheets for the functions of 241 pins. The supply voltage should not exceed 5.25V. In order to transfer data, there is a bandwidth of 32b. An environment with a temperature higher than 70°C is not recommended for the embedded microprocessor. A total of 241 pins are injected into the CPU microprocessor's body. There are 1 cores in this CPU. CPU frequency should reach 33MHz. It is designed to have RAM (Random-Access Memory) of 2.5kB. The 4 serial I/Os are set to communicate data between peripherals.
KMC68EN360RC33L Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
2.5kB RAM
KMC68EN360RC33L Applications
  • Electromechanical control
  • Multi-meter
  • Network communication, mobile communication field
  • Instrumentation and process control field
  • Equipment control
  • Speed meter
  • Guidance-GPS
  • Digital cameras
  • Air fryers
  • Automatic staplers
Step5Bar-code shipping tag
KMC68EN360RC33L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    241
  • Weight
    29.780891g
  • Number of Terminations
    241
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    33MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    Ethernet, Parallel, Serial, UART
  • RAM Size
    2.5kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
  • Frequency (Max)
    33MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    Coldfire
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of Cores
    1
  • Bus Compatibility
    68000
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; SYNC, HDLC; SYNC, SDLC; BISYNC
  • Length
    47.245mm