  • KMC7448HX1267ND
KMC7448HX1267ND
advertisement
Manufacturer No:
KMC7448HX1267ND
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-KMC7448HX1267ND
Package:
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
KMC7448HX1267ND
Description:
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7448 360-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
KMC7448HX1267ND Overview
The embedded microprocessor has been packed in 360-BCBGA, FCCBGA for convenient overseas shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC74xx series. The CPU is cored with a PowerPC G4 processor. 1.5V 1.8V 2.5V is the CPU's I/O address. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MC7448. Suppliers are offering 360-FCCBGA (25x25) packages.
KMC7448HX1267ND Features
PowerPC G4 Core
KMC7448HX1267ND Applications
There are a lot of NXP USA Inc. KMC7448HX1267ND Microprocessor applications.
  • Radio
  • Microwave ovens
  • Industrial robot
  • Virtual reality VR robots
  • Mobile computers
  • Toasters
  • Automatic control
  • Speed meter
  • Binding machines
  • DCS control intelligent sensor
Step5Bar-code shipping tag
KMC7448HX1267ND
  • Package / Case
    360-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    360-FCCBGA (25x25)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    MPC74xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MC7448
  • Speed
    1.267GHz
  • Core Processor
    PowerPC G4
  • Voltage - I/O
    1.5V 1.8V 2.5V