  • KMPC8241TVR166D
KMPC8241TVR166D
advertisement
Manufacturer No:
KMPC8241TVR166D
HK JDW NO:
318-KMPC8241TVR166D
Datasheet:
KMPC8241TVR166D
Description:
Microprocessor 357-Pin 166MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC8241TVR166D Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. 166MHz is the CPU's frequency. You can refer to the datasheets for the functions of 357 pins. Data transfer has 32b bandwidths. An environment with temperatures higher than 105°C should not be used for the CPU microprocessor. This is a 1-core CPU. We expect the CPU's top frequency to be 166MHz. The micro processor can function from 1.8V.
KMPC8241TVR166D Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
KMPC8241TVR166D Applications
  • Printers
  • Tape drives
  • Hand-held metering systems
  • Toys
  • Robotic prosthetic limbs
  • Graphic terminals
  • Oscilloscopes
  • Metering & measurement field
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
KMPC8241TVR166D
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.094208g
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    166MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency (Max)
    166MHz