  • KMPC855TCVR50D4
KMPC855TCVR50D4
advertisement
Manufacturer No:
KMPC855TCVR50D4
HK JDW NO:
318-KMPC855TCVR50D4
Description:
Microprocessor 357-Pin 50MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC855TCVR50D4 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in BGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Bulk. The CPU operates at a frequency of 50MHz. 357 pin functions are described in the datasheets. The size of data Bus of the CPU is based on 32b-bit system. An environment with temperatures higher than 95°C should not be used for the CPU microprocessor. There is only 1 core in this processor. In this case, the CPU should reach 50MHz as its top frequency. From 3.3V, the micro processor can be used.
KMPC855TCVR50D4 Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
KMPC855TCVR50D4 Applications
  • Digital TVs
  • Consumer electronics products
  • Smoke alarms
  • Computer/laptop
  • Home video and audio
  • Ipad
  • Virtual reality VR robots
  • Air fryers
  • Tape drives
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
KMPC855TCVR50D4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency
    50MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Cores
    1
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.096504g
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C