  • KMPC860PVR50D4
KMPC860PVR50D4
advertisement
Manufacturer No:
KMPC860PVR50D4
HK JDW NO:
318-KMPC860PVR50D4
Datasheet:
KMPC860PVR50D4
Description:
Microprocessor 357-Pin 50MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC860PVR50D4 Overview
With a packing size of BGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. There is 50MHz frequency set for the CPU. 357 pin functions are described in the datasheets. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. An environment with temperatures higher than 95°C should not be used for the CPU microprocessor. The CPU here has 1 cores. We expect the CPU's top frequency to be 50MHz. The micro processor can function from 3.3V.
KMPC860PVR50D4 Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
KMPC860PVR50D4 Applications
  • Safety field
  • Projectors
  • Paper shredders
  • Playstation
  • Hand-held metering systems
  • Coffee machines
  • Industrial control field
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Day to day life field
  • Fire detection & safety devices
Step5Bar-code shipping tag
KMPC860PVR50D4
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.096504g
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    50MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency (Max)
    50MHz