  • KMPC860PZQ80D4
KMPC860PZQ80D4
advertisement
Manufacturer No:
KMPC860PZQ80D4
HK JDW NO:
318-KMPC860PZQ80D4
Package:
BGA
Datasheet:
KMPC860PZQ80D4
Description:
32-bit Microprocessor 357-Pin 80MHz 3.3V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC860PZQ80D4 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in BGA. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Overall, there are 357 terminations. Using a 3.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. CPUs operate with a frequency of 80MHz Hz. Datasheets for 357 pin functions can be found here. There is a maximum supply current of 3.465V in this microprocessor. As a typical Microprocessors, this cpu microprocessor has Microprocessors display. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. Temperatures above 95°C should not be used with the microprocessor. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 357 pins. A 1-core CPU is used here. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 80MHz. It is possible to use the micro processor from 3.3V.
KMPC860PZQ80D4 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
KMPC860PZQ80D4 Applications
  • Fax machines
  • Kindle
  • Robotic prosthetic limbs
  • Industrial instrumentation devices
  • Measuring revolving objects
  • Agriculture, transportation field
  • Keyboards
  • 8. Navigation control field
  • Blenders
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
KMPC860PZQ80D4
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.1737g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    357
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm