  • KMPC862PCZQ80B
KMPC862PCZQ80B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862PCZQ80B
HK JDW NO:
318-KMPC862PCZQ80B
Datasheet:
KMPC862PCZQ80B
Description:
Microprocessor 357-Pin 80MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862PCZQ80B Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. 80MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. Datasheets for 357 pin functions can be found here. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. In this case, we have a CPU with only 1 core. The top frequency of the CPU is expected to reach 80MHz. From 3.3V onwards, the CPU microprocessor can operate. In this case, the amount of RAM (Random-Access Memory) is set to 8kB.
KMPC862PCZQ80B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862PCZQ80B Applications
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Equipment control
  • Industrial robot
  • Hearing aids
  • Digital set-top boxes
  • Mice
  • Smart instruments
  • Copiers
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862PCZQ80B
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.1737g
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    80MHz