  • KMPC862PVR66B
KMPC862PVR66B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862PVR66B
HK JDW NO:
318-KMPC862PVR66B
Datasheet:
KMPC862PVR66B
Description:
Microprocessor 357-Pin 66MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862PVR66B Overview
Packed in BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. 66MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. 357 pin functions are described in the datasheets. The bandwidth required to transfer data is 32b. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. The CPU here has 1 cores. The top frequency of the CPU is expected to reach 66MHz. From 3.3V, the micro processor can be used. RAM (Random Access Memory) is designed to be 8kB.
KMPC862PVR66B Features
8kB RAM
KMPC862PVR66B Applications
  • Auto-breaking system
  • X-ray
  • Keyboards
  • Speed meter
  • Multi-meter
  • Removable disks
  • Dishwashers
  • Firewalls
  • Mice
  • Xbox
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862PVR66B
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.096504g
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    66MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency (Max)
    66MHz