  • KMPC862TCVR80B
KMPC862TCVR80B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862TCVR80B
HK JDW NO:
318-KMPC862TCVR80B
Datasheet:
KMPC862TCVR80B
Description:
Microprocessor 357-Pin 80MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862TCVR80B Overview
The embedded microprocessor has been packed in BGA for convenient overseas shipping. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. 80MHz is the frequency of the CPU. Please refer to the datasheets for 357 pins functions. For data transfer, there is 32b bandwidth available. An environment with temperatures higher than 115°C should not be used for the CPU microprocessor. A CPU with 1 cores. In this case, the CPU should reach 80MHz as its top frequency. As of 3.3V, the CPU microprocessor is capable of functioning. It is designed to have RAM (Random-Access Memory) of 8kB.
KMPC862TCVR80B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862TCVR80B Applications
  • Answering machines
  • DDC control
  • Dryers
  • Digital set-top boxes
  • Paper shredders
  • Medical instruments
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Metering & measurement field
  • Ipod
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862TCVR80B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    115°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    80MHz