  • KMPC862TCZQ80B
KMPC862TCZQ80B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862TCZQ80B
HK JDW NO:
318-KMPC862TCZQ80B
Datasheet:
KMPC862TCZQ80B
Description:
Microprocessor 357-Pin 80MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862TCZQ80B Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in BGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. At 80MHz, the CPU operates. Detailed functions for 357 pins can be found in the datasheets. For data transfer, there is 32b bandwidth available. An environment with temperatures higher than 115°C should not be used for the CPU microprocessor. It has 1 cores. CPU frequency will reach 80MHz at the top. The micro processor can function from 3.3V. In general, RAM (Random-Access Memory) is designed with a 8kB of 0MB.
KMPC862TCZQ80B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862TCZQ80B Applications
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • DDC control
  • Projectors
  • Copiers
  • Virtual reality VR robots
  • Petrochemical
  • Mice
  • Fabric
  • Instrument control
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862TCZQ80B
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.1737g
  • Max Operating Temperature
    115°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    80MHz