  • KMPC862TVR100B
KMPC862TVR100B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862TVR100B
HK JDW NO:
318-KMPC862TVR100B
Datasheet:
KMPC862TVR100B
Description:
Microprocessor 357-Pin 100MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862TVR100B Overview
Packed in BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. High reliability is provided by the advanced packaging method Bulk. At 100MHz, the CPU operates. Detailed functions for 357 pins can be found in the datasheets. The bandwidth required to transfer data is 32b. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 105°C. This is a 1-core CPU. 100MHz is expected to be the top frequency of the CPU. In this case, 3.3V is the starting point. There is 8kB RAM (Random Access Memory).
KMPC862TVR100B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862TVR100B Applications
  • Fax machines
  • Refrigerators
  • Embedded gateways
  • Current meter
  • Industrial control field
  • Digital TVs
  • Dishwashers
  • Walkie talkies
  • Measurement and control field
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862TVR100B
  • Weight
    2.096504g
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    100MHz