  • KMPC875VR133
KMPC875VR133
advertisement
Manufacturer No:
KMPC875VR133
HK JDW NO:
318-KMPC875VR133
Datasheet:
KMPC875VR133
Description:
32-bit Microprocessor 256-Pin 133MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC875VR133 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in BGA. High reliability is provided by the advanced packaging method Bulk. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. As a whole, there are 256 terminations. In the case of a 1.8V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. It is an architecture with 32 bits. There is 133MHz frequency set for the CPU. To learn about the functions of the pins 256 please refer to their datasheets. An example of a Microprocessors embedded microprocessor. Data can be transferred over 32b bandwidths. Temperatures above 95°C should not allow the embedded microprocessor to operate. Micro processor body consists of 256 pins. There are 1 cores in this CPU. CPU frequency should reach 133MHz. From 1.8V onwards, the CPU microprocessor can operate. In general, RAM (Random-Access Memory) is designed with a 8kB of 0MB.
KMPC875VR133 Features
32-Bit Structure
8kB RAM
KMPC875VR133 Applications
  • Mobile computers
  • Heart rate monitors
  • Firewalls
  • Leakage current tester
  • Light sensing & controlling devices
  • Calculator
  • Microwave ovens
  • DDC control
  • Virtual reality VR robots
Step5Bar-code shipping tag
KMPC875VR133
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    1.662955g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A002
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    133MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm