  • KMPC875VR66
KMPC875VR66
advertisement
Manufacturer No:
KMPC875VR66
HK JDW NO:
318-KMPC875VR66
Datasheet:
KMPC875VR66
Description:
32-bit Microprocessor 256-Pin 66MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC875VR66 Overview
With a packing size of BGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 256. When the voltage supply is 1.8V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. A 66MHz frequency is used by the CPU. Please refer to the datasheets for 256 pins functions. This microprocessor is a typical Microprocessors. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. An environment with temperatures higher than 95°C should not be used for the CPU microprocessor. Embedded microprocessor bodies have 256 pins injected into them. A 1-core CPU is used here. CPU frequency should reach 66MHz. From 1.8V, the micro processor can be used. There is 8kB RAM (Random Access Memory) built in.
KMPC875VR66 Features
32-Bit Structure
8kB RAM
KMPC875VR66 Applications
  • Computer/laptop
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Equipment control
  • Smartphone
  • Ipod
  • Mice
  • Smart instruments
Step5Bar-code shipping tag
KMPC875VR66
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    1.662955g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A002
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm