KMPC880CZP133
KMPC880CZP133
318-KMPC880CZP133
BGA
32-bit Microprocessor 357-Pin 133MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC880CZP133 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in BGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Bulk. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. In total, 357 terminations have been made. Using a 1.8V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. 32-Bit is its architecture. 133MHz is the CPU's frequency. To learn about the functions of the pins 357 please refer to their datasheets. Typical Microprocessors cpu microprocessor. The size of data Bus of the CPU is based on 32b-bit system. Temperatures above 100°C should not be used with the microprocessor. The CPU microprocessor body is injected with 357 pins. A CPU with 1 cores. CPU frequency will reach 133MHz at the top. It is possible to use the micro processor from 1.8V. Random-Access Memory (RAM) is designed with an amount of 8kB KB.