  • KMPC885VR66
KMPC885VR66
advertisement
Manufacturer No:
KMPC885VR66
HK JDW NO:
318-KMPC885VR66
Datasheet:
KMPC885VR66
Description:
32-bit Microprocessor 357-Pin 66MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC885VR66 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in BGA. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. In total, 357 terminations have been made. In the case of a 1.8V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. An architecture based on 32 bits is used. A 66MHz frequency is used by the CPU. For functions of 357 pins, please refer to the datasheets. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. Data transfer has 32b bandwidths. An environment with temperatures higher than 95°C should not be used for the CPU microprocessor. A total of 357 pins are injected into the CPU microprocessor's body. This is a 1-core CPU. CPU frequency will reach 66MHz at the top. From 1.8V, the micro processor can be used. Random-Access Memory (RAM) is designed with an amount of 8kB KB.
KMPC885VR66 Features
8kB RAM
KMPC885VR66 Applications
  • PDAs, game consoles
  • Hard drives
  • Washing machines
  • Fax machines
  • Heart rate monitors
  • Laminators
  • Nintendo
  • Switches
  • Answering machines
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
KMPC885VR66
  • ECCN Code
    5A002
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm