  • KRPA-5DY-12
KRPA-5DY-12
advertisement
Manufacturer No:
KRPA-5DY-12
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KRPA-5DY-12
Package:
Datasheet:
KRPA-5DY-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
Step5Bar-code shipping tag
KRPA-5DY-12
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Weight
    85g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Body Length or Diameter
    48.8mm
  • Body Breadth
    37.3 mm
  • Physical Dimension
    48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
  • Coil Resistance
    120Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    100mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    1200mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    120V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
    1000 Vrms
  • Body Height
    34.9mm