  • KUEP-11D15-12
KUEP-11D15-12
advertisement
Manufacturer No:
KUEP-11D15-12
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUEP-11D15-12
Package:
Datasheet:
KUEP-11D15-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUEP-11D15-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUEP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    35.7mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    80Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    150VDC -Max
  • Coil Current
    150mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    1.8W
  • Coil Power
    1.5W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Input Current
    10A
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (DC)
    150V
  • Height
    48.4mm
  • Length
    38.9mm
  • Width
    35.687mm