  • KUIP-11D13-24
KUIP-11D13-24
advertisement
Manufacturer No:
KUIP-11D13-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUIP-11D13-24
Package:
Datasheet:
KUIP-11D13-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUIP-11D13-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Plain Case, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUIP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PCB
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    472Ohms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    51mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    1.5W
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    48.4mm
  • Length
    38.9mm
  • Width
    35.687mm