  • KUMP-11A18-120
KUMP-11A18-120
advertisement
Manufacturer No:
KUMP-11A18-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUMP-11A18-120
Package:
Datasheet:
KUMP-11A18-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUMP-11A18-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~55°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    KUMP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 90 V
  • Depth
    35.7mm
  • Current Rating
    15A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Sealing
    DUST PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.7kOhm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2.9W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    277V
  • Height
    50mm
  • Length
    38.9mm
  • Width
    35.687mm