  • KUP-11A15-12
KUP-11A15-12
advertisement
Manufacturer No:
KUP-11A15-12
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUP-11A15-12
Package:
Datasheet:
KUP-11A15-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUP-11A15-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUP
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 9 V
  • Power Rating
    2W
  • Depth
    35.7mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    24Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    168mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    10.2VAC
  • Power Consumption
    2.7W
  • Coil Power
    2W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    50mm
  • Length
    38.9mm
  • Width
    35.687mm