  • KUP-11AA5-120
KUP-11AA5-120
advertisement
Manufacturer No:
KUP-11AA5-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUP-11AA5-120
Package:
Datasheet:
KUP-11AA5-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUP-11AA5-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    35.687mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.25kOhms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    17.5mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    2.1W
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    50mm
  • Length
    38.9mm