  • KUP-14A11F-120
KUP-14A11F-120
advertisement
Manufacturer No:
KUP-14A11F-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KUP-14A11F-120
Package:
Datasheet:
KUP-14A11F-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUP-14A11F-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.7kOhm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    2700mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    240V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Insulation
    Class B
  • Body Height
    48.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KUP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
  • HTS Code
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    38.9mm
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Physical Dimension
    38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V