  • KUP-14A55-240
KUP-14A55-240
advertisement
Manufacturer No:
KUP-14A55-240
HK JDW NO:
797-KUP-14A55-240
Package:
Datasheet:
KUP-14A55-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Step5Bar-code shipping tag
KUP-14A55-240
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    84.708375g
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Termination
    Solder
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 180 V
  • HTS Code
  • Power Rating
    2.9W
  • Depth
    38.89mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Coil Resistance
    7.2kOhm
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2.9W
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    240V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1200 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    2200 Vrms
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    35.7mm
  • Length
    48.4124mm
  • Width
    38.8874mm