  • L06031R2AHLTR
L06031R2AHLTR
advertisement
Manufacturer No:
L06031R2AHLTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-L06031R2AHLTR
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
L06031R2AHLTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L06031R2AHLTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Accu-L®
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.05nH
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.2nH
  • Test Frequency
    450MHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    49 @ 450MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    450MHz
  • Rated Current-Max
    0.7A
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.05NH
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.71mm