  • L1GN501155KA05
L1GN501155KA05
advertisement
Manufacturer No:
L1GN501155KA05
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-L1GN501155KA05
Package:
Stacked DIP, 6 Lead
Datasheet:
L1GN501155KA05
Description:
KPS-MCC Indust C0G HT200C 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.250Lx0.300W 6.35mmx7.62mm -55°C~200°C Low ESL (Stacked), High Temperature Through Hole Stacked DIP, 6 Lead
Step5Bar-code shipping tag
L1GN501155KA05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Stacked DIP, 6 Lead
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    L1GN50
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Series
    KPS-MCC Indust C0G HT200C
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.300W 6.35mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL (Stacked), High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    15.238mm
  • Height Seated (Max)
    0.600 15.24mm