  • L60030M2C
L60030M2C
advertisement
Manufacturer No:
L60030M2C
HK JDW NO:
461-L60030M2C
Package:
600
Datasheet:
L60030M2C
Description:
LITTELFUSE L60030M2C FUSE BLOCK, 10.3 X 38MM, SCREW MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
L60030M2C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L60030M2C.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Chassis Mount
  • Package / Case
    600
  • Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Published
    1997
  • Termination
    Lug
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Box Lug
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Poles
    2
  • Fuse Size
    13/32Dia x 1-1/2L 10.3mmx38.1mm
  • Fuse Current
    30A