  • L78S75CV
L78S75CV
advertisement
Manufacturer No:
L78S75CV
HK JDW NO:
761-L78S75CV
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L78S75CV
Description:
Fixed 2.54mm L78S75 PMIC 3 TO-220-3
Purchasing and Inquiry
L78S75CV Overview
Deliveries are in Tube cases. A TO-220-3 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 3 terminations. Output type Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. 0°C~150°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. It is configured for output function Positive on this regulator. This chip has a total of 3 pins, which are arranged in a rectangular shape. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. The component's pin number remains 3. FYI, the basic part number for this IC regulator is L78S75. An example of this type of component would be a Other Regulators component. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 2A. It operates in the 8mA Quiescent Current state.
L78S75CV Features
3V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
L78S75CV Applications
There are a lot of STMicroelectronics L78S75CV Linear Voltage Regulators applications.
  • Car eCall
  • Signal chain
  • ADAS (Advanced Driver-Assistance System)
  • Analog datalogger
  • Industrial equipment
  • Power generator plants
  • SCP configurator
  • Digital TV
  • Dashboards
  • Noise filters
Step5Bar-code shipping tag
L78S75CV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L78S75CV.
  • Voltage Tolerance-Max
    6%
  • Nominal Output Voltage
    7.5V
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    0°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    L78S75
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    7.5V
  • Max Output Current
    2A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8mA
  • Output Voltage 1
    7.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    10.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    48dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Min Output Voltage
    7.5V