  • LAN02KR120J
LAN02KR120J
advertisement
Manufacturer No:
LAN02KR120J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LAN02KR120J
Package:
Axial
Datasheet:
LAN02KR120J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LAN02KR120J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    280mA
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Diameter
    2.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    LA, N Type
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.142L 2.40mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    280mA
  • Inductance
    12μH