  • LB15SKW01-5F24-JF
LB15SKW01-5F24-JF
advertisement
Manufacturer No:
LB15SKW01-5F24-JF
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LB15SKW01-5F24-JF
Package:
Datasheet:
LB15SKW01-5F24-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB15SKW01-5F24-JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 16.20mm2
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C