  • LB2518T2R2M
LB2518T2R2M
advertisement
Manufacturer No:
LB2518T2R2M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LB2518T2R2M
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
LB2518T2R2M
Description:
Fixed Inductors 1007 2.2uH 117mOhms +/-20%Tol 340mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB2518T2R2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1007 (2518 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    LB
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    340mA
  • Case Code (Metric)
    2518
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm
  • Max DC Current
    340mA
  • Frequency - Self Resonant
    68MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Case/Size Code
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm