  • LC5512MC-75FN256C
LC5512MC-75FN256C
advertisement
Manufacturer No:
LC5512MC-75FN256C
HK JDW NO:
477-LC5512MC-75FN256C
Datasheet:
LC5512MC-75FN256C
Description:
1mm PMIC ispXPLD? 5000MC Series LC5512 256 Pin 1.8V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC5512MC-75FN256C Overview
There are 512 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].As you can see, this device has 193 I/O ports programmed into it.Terminations of devices are set to [0].Its terminal position is BOTTOM.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Trayshould be used to package the chip.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispXPLD? 5000MC series.It is equipped with 256 pin count.When using this device, YESis also available.LC5512contains its related parts.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].Data is stored using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 256 pins embedded in the device.This device operates at a voltage of 1.95Vas its maximum supply voltage.Normally, it operates with a voltage of 1.65VV as its minimum supply voltage.It is recommended not to exceed 275MHzin terms of frequency.The fundamental building block consists of 16logic elements/cells.
LC5512MC-75FN256C Features
256-BGA package
193 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
256 pins
LC5512MC-75FN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5512MC-75FN256C CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • TIMERS/COUNTERS
  • Custom shift registers
  • Software-driven hardware configuration
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Battery operated portable devices
  • Power automation
  • Voltage level translation
Step5Bar-code shipping tag
LC5512MC-75FN256C
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispXPLD® 5000MC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    LC5512
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    22mA
  • Number of I/O
    193
  • Nominal Supply Current
    22mA
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    275MHz
  • Number of Macro Cells
    512
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm