  • LCM1000W-T
LCM1000W-T
advertisement
Manufacturer No:
LCM1000W-T
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-LCM1000W-T
Package:
Datasheet:
LCM1000W-T
Description:
Quantity:
In Stock : 8208
Step5Bar-code shipping tag
LCM1000W-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    LCM1000 (1000W)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    10.00Lx5.20W x 2.43 H 254.0mmx132.0mmx61.7mm
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Front End
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    1000W
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    BMSI, CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    20.8A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Max Current Rating
    12A
  • Current - Output (Max)
    20.8A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    1kW
  • Max Output Power
    1kW
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    61.722mm
  • Length
    254mm
  • Width
    132.08mm