  • LCMXO2-2000HE-4FTG256C
LCMXO2-2000HE-4FTG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000HE-4FTG256C
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000HE-4FTG256C
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 4.8mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HE-4FTG256C Overview
As part of the 256-LBGA package, it is included. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Its 206 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block consists of 2112 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The MachXO2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In this device, 207 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Total terminations are 256. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 75776 bFpga chipss. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2-2000 as a starting point. 256 pins are designed into the device. 264 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Data and programs can be stored in this FPGA module's 21.3kB memory. Using this FPGA, you can get speeds up to 269MHz. For its operation, 4.8mA is used as the supply current. There are 1056 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device.
LCMXO2-2000HE-4FTG256C Features
256 LABs/CLBs
LCMXO2-2000HE-4FTG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HE-4FTG256C FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Ecosystem
  • Random logic
  • High Performance Computing
  • OpenCL
  • Data Mining
  • Data center search engines
  • Industrial IoT
  • Distributed Monetary Systems
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000HE-4FTG256C
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    4.8mA
  • Max Frequency
    269MHz
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm