  • LD1086D2M33
LD1086D2M33
advertisement
Manufacturer No:
LD1086D2M33
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1086D2M33
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LD1086D2M33
Description:
Fixed LD1086 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 8701
Step5Bar-code shipping tag
LD1086D2M33
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    LD1086
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1.5A
  • PSRR
    79dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %