  • LD6805K/23P,115
LD6805K/23P,115
advertisement
Manufacturer No:
LD6805K/23P,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LD6805K/23P,115
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD6805K/23P,115
Description:
Enable Fixed LD6805 PMIC 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11418
Step5Bar-code shipping tag
LD6805K/23P,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    LD6805
  • Current - Supply (Max)
    150μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Transient Voltage
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)