  • LFE2-50E-7FN484C
LFE2-50E-7FN484C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-50E-7FN484C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-50E-7FN484C
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LFE2-50E-7FN484C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 60.4kB B FPGAs ECP2 Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
LFE2-50E-7FN484C Overview
This package is included in the 484-BBGA package and is available for purchase. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic blocks consist of 48000 logic elements/cells. 1.2V volts power it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . As part of the ECP2 series of FPGAs, it is a type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 339 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As a whole, it has 484 terminations. There are 396288 RAM bits that are available with this device. If you are looking for related parts, you can use the base part number LFE2-50 as a starting point. This FPGA module has a RAM si48.4kBe of 48.4kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. Fpga electronics contains 6000 LABs/CLBs in an array. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. A crystal oscillating at 420MHz is one of the most common components of this device. There is a memory of 60.4kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. Fpga semiconductor incorporates 50000 logic cells used for the building block.
LFE2-50E-7FN484C Features
339 I/Os
Up to 396288 RAM bits
484 LABs/CLBs
LFE2-50E-7FN484C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-50E-7FN484C FPGAs applications.
  • Software-defined radios
  • Solar Energy
  • Secure Communication
  • Automotive Applications
  • Filtering and communication encoding
  • High Performance Computing
  • Distributed Monetary Systems
  • Data Center
  • Device controllers
  • Image processing
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-50E-7FN484C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2008
  • Series
    ECP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-50
  • Pin Count
    484
  • Number of Outputs
    339
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    60.4kB
  • Number of I/O
    339
  • RAM Size
    48.4kB
  • Clock Frequency
    420MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    48000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.304 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ