  • LFE2-6E-5TN144C
LFE2-6E-5TN144C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-6E-5TN144C
HK JDW NO:
477-LFE2-6E-5TN144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LFE2-6E-5TN144C
Description:
1.2V V 8.4kB B FPGAs ECP2 Series 311MHz MHz 144-LQFP 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LFE2-6E-5TN144C Overview
As part of the 144-LQFP package, it is included. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. This device features 90 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 6000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. It is a type of FPGA belonging to the ECP2 seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. There are 90 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The total number of terminations is 144. Having a RAM bit size of 56320 means that this device will offer you a lot of memory. Parts related to this part can be found using its base part number LFE2-6. The RAM si6.9kBe of this FPGA module reaches 6.9kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. There are 144 pins on this device. 750 LABs and CLBs are built into this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. As far as the pin count is concerned, it has 144 pins. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 8.4kB. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 311MHz. A CPLD is essentially composed of 3000 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD.
LFE2-6E-5TN144C Features
90 I/Os
Up to 56320 RAM bits
144 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 311MHz
LFE2-6E-5TN144C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-6E-5TN144C FPGAs applications.
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Image processing
  • Voice recognition
  • Digital signal processing
  • Military Temperature
  • Software-defined radio
  • Automotive
  • Filtering and communication encoding
  • Security systems
  • Medical Applications
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-6E-5TN144C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    311MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LFE2-6
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    90
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    8.4kB
  • Number of I/O
    90
  • RAM Size
    6.9kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    6000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    750
  • Number of Macro Cells
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm