  • LFE2M50E-5FN672I
LFE2M50E-5FN672I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M50E-5FN672I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2M50E-5FN672I
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE2M50E-5FN672I
Description:
1.2V V 2.6mm mm 531kB B FPGAs ECP2M Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2M50E-5FN672I Overview
A 672-BBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 372 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. FPGAs belonging to the ECP2M series are a type of FPGA that belong to the ECP2M series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In this device, 372 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, it has 672 terminations on each end. This device is equipped with 4246528 RAM bits in terms of its RAM si4246528e. If you are looking for related parts, you can use the base part number LFE2M50 as a starting point. The RAM si518.4kBe of this FPGA module reaches 518.4kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 672 pins. The FPGA is built as an array of 6000 latches or CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. As far as the pin count is concerned, it has 672 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 311MHz in order to do its work. There is a memory of 531kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. As part of the building blocks, it consists of 50000 logic cells.
LFE2M50E-5FN672I Features
372 I/Os
Up to 4246528 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2M50E-5FN672I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M50E-5FN672I FPGAs applications.
  • Automation
  • Enterprise networking
  • Military Temperature
  • Radar and Sensors
  • DO-254
  • Telecommunication
  • Audio
  • Broadcast
  • Industrial IoT
  • Embedded Vision
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M50E-5FN672I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP2M
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2M50
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    372
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    531kB
  • Number of I/O
    372
  • RAM Size
    518.4kB
  • Clock Frequency
    311MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    48000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm