  • LGG2E182MELC45
LGG2E182MELC45
advertisement
Manufacturer No:
LGG2E182MELC45
HK JDW NO:
555-LGG2E182MELC45
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 1800uF 105c 35x45x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGG2E182MELC45
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.01mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.75A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm