  • UUD1H221MNL1GS
UUD1H221MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUD1H221MNL1GS
HK JDW NO:
555-UUD1H221MNL1GS
Datasheet:
UUD1H221MNL1GS
Description:
UUD 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 670mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 4.5mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 104038
Step5Bar-code shipping tag
UUD1H221MNL1GS
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    670mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    180mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    335mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    670mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    670mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10mm