  • UWT1H221MNL1GS
UWT1H221MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT1H221MNL1GS
HK JDW NO:
555-UWT1H221MNL1GS
Datasheet:
UWT1H221MNL1GS
Purchasing and Inquiry
UWT1H221MNL1GS Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 330mA @ 10kHz at full charge.It is 220mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.394 10.00mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.14 % (0.14 %).Rated DC voltage of 50V is used to operate this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
UWT1H221MNL1GS Features
the ripple current is 330mA @ 10kHz.
the ripple current is 220mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.14 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -55°C~105°C
UWT1H221MNL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UWT1H221MNL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Uninterruptible power supplies
  • Power supplies
  • Computer motherboards
  • Energy storage in pulse systems
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer
  • Standard and switched mode power supplies
  • Frequency converters
Step5Bar-code shipping tag
UWT1H221MNL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    220mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    330mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    220mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm