  • LGN2H151MELC25
LGN2H151MELC25
advertisement
Manufacturer No:
LGN2H151MELC25
HK JDW NO:
555-LGN2H151MELC25
Datasheet:
LGN2H151MELC25
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 500V 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGN2H151MELC25
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    500V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    820μA
  • Ripple Current
    750mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0725A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm