  • LGU1H562MELA
LGU1H562MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU1H562MELA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGU1H562MELA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LGU1H562MELA
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 5600uF 105c 25x40x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU1H562MELA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LGU
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.58mA
  • Ripple Current
    2.81A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.81A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2315A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm