  • LGU1J182MELA
LGU1J182MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU1J182MELA
HK JDW NO:
555-LGU1J182MELA
Datasheet:
LGU1J182MELA
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 63volts 1800uF 105c 25x25x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU1J182MELA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.01mA
  • Ripple Current
    1.52A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.52A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.748A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm