  • LGU2A152MELA
LGU2A152MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU2A152MELA
HK JDW NO:
555-LGU2A152MELA
Datasheet:
LGU2A152MELA
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100volts 1500uF 0.2 25x35 105c
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2A152MELA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.16mA
  • Ripple Current
    2.03A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.03A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3345A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm