  • LH1502BB
LH1502BB
advertisement
Manufacturer No:
LH1502BB
HK JDW NO:
879-LH1502BB
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LH1502BB
Description:
VISHAY SEMICONDUCTOR LH1502BB SSR, MOSFET, 350V, 150mA
Step5Bar-code shipping tag
LH1502BB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LH1502BB.
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-DIP
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    LH1502
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Output Current
    150mA
  • Circuit
    SPST-NO + SPST-NC (1 Form A and B)
  • Voltage - Input
    1.26VDC
  • Output Current
    150mA
  • Throw Configuration
    DPST, SPST
  • Forward Current
    600μA
  • Max Output Voltage
    350V
  • Max Input Voltage
    1.45V
  • Voltage - Load
    0V~350V
  • On-State Resistance (Max)
    20Ohms
  • Max Input Current
    50mA
  • Input Current
    50mA
  • Load Current
    150mA
  • Isolation Voltage
    3.75kV