  • LH28F640SPHT-PTL12
LH28F640SPHT-PTL12
advertisement
Manufacturer No:
LH28F640SPHT-PTL12
Manufacturer:
SHARP/Socle Technology
HK JDW NO:
733-LH28F640SPHT-PTL12
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description:
3/3.3V V Surface Mount Memory IC 64 Mb kb 18.4mm mm 50mA mA
Step5Bar-code shipping tag
LH28F640SPHT-PTL12
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    120GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8 4M x 16
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    90ns
  • Density
    64 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00012A
  • Access Time (Max)
    120 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Command User Interface
    YES
  • Number of Sectors/Size
    64
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    4/8words
  • Ready/Busy
    YES
  • Common Flash Interface
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm
  • Width
    14mm