  • LH28F016SCT-L95
LH28F016SCT-L95
advertisement
Manufacturer No:
LH28F016SCT-L95
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LH28F016SCT-L95
Package:
40-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
LH28F016SCT-L95
Description:
3/5V V Memory IC 18.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
LH28F016SCT-L95
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    95GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.05mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    95ns
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Access Time (Max)
    150 ns
  • Programming Voltage
    3.3V
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Command User Interface
    YES
  • Number of Sectors/Size
    32
  • Sector Size
    64K
  • Ready/Busy
  • Length
    18.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    10mm